- -2 000,00 kr
Gummibåt VIB300 uppblåsbar V-köl, Utflyktsbåten
Ta med familjen på äventyr med gummibåt IF300. Motor upp till 10HK eller varför inte en Elmotor och förflytta dig helt ljudlöst.
Perfekt för fiske och äventyr.
- Max motor: 10HK
- Längd 300cm
- Max lastvikt: 510Kg
- Kölskydd
- Övertrycksventil
- 4 personer
- Aluminium- eller Airmatdurk
- Bärväska
Planar lätt med 6HK motor på akterspegeln.
Läs merVår IF-serie med uppblåsbar köl är speciellt framtagen för dig som vill vara riktigt mobil och utforska olika vatten. Du kanske har husvagn, husbil, större båt eller bara helt enkelt gillar att åka omkring på olika ställen och fiska och ha det skönt. Oavsett vilket har vi modellen för dig och hela båten kan packas ned i den medföljande väskan efter användning.
Att göra båten redo för tur tar ca 10 min inklusive påfyllning av luft i tuberna.
Nytt för i år är att man nu kan välja mellan den lättare Airmat-durken eller den mer stabila aluminiumdurken.
2 olika typer av durkar att välja bland.
- Aluminiumdurk: Stabil durk, 3-delad, lite tyngre
- Airmat: uppblåsbar, lätt, inte lika stabil durk
Båda varianter har sina för- och nackdelar. Är du ute efter lägsta vikt ska du välja Airmat. Vill du ha maximal stabilitet är Aluminiumdurk det bästa valet.
Gummibåten kan enkelt stuvas undan i medföljande bärväska och tar då mycket liten plats. För att helt tömma den på luft kan man vända pumpens riktning och kan på så sätt suga ut den sista luften ur tuberna.
Gummibåt IF300 har uppblåsbar V-köl för bästa möjliga kursstabilitet när man ror eller kör med motor.
En IF-båt från Greatwhite är en trevlig reskompis att ha med sig då den är lätt & sjösäker. En perfekt gummibåt att ha med i husbilen, båten, bilen eller husvagnen och gör alla vatten tillgängliga.
Precis som på våra Ribbåtar så har även denna gummibåt stora lufttuber i kraftig 0,9mm PVC och 3st luftkammare för bästa säkerhet.
Lufttuberna är extra förstärkta på utsatta ställen för att minimera slitage. Kraftig reling runt om hela båten, 4st robusta bärhandtag och massor av ställen att hålla sig i när det blir lite gungigt på sjön.
- Längd: 300 cm
- Längd innermått: 200 cm
- Bredd: 150 cm
- Bredd innermått: 70 cm
- Diameter tuber: 42 cm
- Antal luftkammare: 3+1st
- Vikt endast båt: 38 Kg
- Total vikt (AIRMAT): 45 Kg
- Total vikt (ALUMINIUM): 58 Kg
- Max antal personer: 5st
- Max motor: 10 HK
- Max lastkapacitet: 510 Kg
- Självläns: JA
- CE-märkt: JA, 4 personer, Klass C

Övertrycksventil som pyser ut luft när det är extra varmt och förhindrar att tuberna exploderar.

Flyttbara tofter i längsled passar alla
Lätt & effektiv 12V elektrisk utombordsmotor för båtar upp till 5m längd. Perfekt som trollingmotor vid fiske.
Korrissionsskyddade och tillverkade för användning i Saltvatten & Sötvatten.
- 24.6 Kg dragkraft (motsvarar ca 0,84 HK)
- 7st gaslägen
- justerbar rigghöjd
- Vikt 9Kg
- 12V
- Max hastighet: 10 Km/h
- Total höjd: 104 cm
- Rigglängd max 74 cm
- Teleskopisk rorkult
Lanterna LED med solcellspanel & inbyggt batteri, rundstrålande. Rött-vitt-grönt
- 38st LED lampor
- Inbyggd solcellspanel
- Rundstrålande
- inbyggt batteri
- Lyslängd: 3 sjömil
- Lystid upp till 12h med fast sken, blinkade upp till 150h.
Kraftfull elektrisk luftpump med ett tryck på hela 2.3PSI. Blåser upp din gummibåt / ribbåt snabbt och lätt.
- 2.3PSI lufttryck
- 800 L/m
- 4st universaladaptrar
- Storlek: 18.5 x 15 x 14 cm
Inbyggd mjuk dyna. Passar båtar upp till 160cm bredd. Stort förvaringsutrymme med dragkedja. Vattenavvisande material.
Väskan går enkelt att ta bort från bänken/dynan och blir då till en bärbar väska man kan ta med sig på stranden.
Enkel att montera och ta bort.
Färg: Svart
Liten och nätt utombordsmotor med 6 HK från välkända Mercury. Endast 25Kg torrvikt med praktiskt bärhandtag gör det enkelt att ta med sig båtmotorn.
Inbyggd bränsletank på 1.1 liter. Går även att koppla på extern trycktank.
Båtmotorn är extremt lättstartad även för yngre då den har inbygg dekompression som gör det extra lätt att dra igång.
Egenskaper:
- 5 års garanti
- 1-cylinder, 4-takt
- Växlar: F-N-R
- 6 HK
- Vikt: 25Kg
- Vattenkylt
- Avgaser genom propellern
- Kort eller Lång rigg